Sulmet ruse në Odesa/ Plagosen 21 civilë, mes tyre 2 fëmijë

Të paktën 21 persona janë plagosur nga sulmet ruse në qytetin port jugor të Odesa gjatë pesë ditëve të fundit. Lajmi u njoftua nga kreu i administratës ushtarake rajonale, Oleh Kiper, përmes një shkrimi në Telegram.

 

“Gjatë periudhës 17-21 korrik, 21 persona u plagosën si pasojë e sulmeve me raketa dhe dron ruse në territorin e rajonit të Odesës, 14 prej tyre u shtruan në spitalet e qytetit dhe rajonit, duke përfshirë 2 fëmijë”, shkroi ai në kanalin e tij Telegram. 

 

Katër të plagosur ndodhen të shtruar në spital nga lëndimet e marra.

 

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se sulmet ishin në hakmarrje për sulmin ndaj urës dhe pretendoi se ajo kishte në shënjestër objektet e lidhura me dronët e sulmit në det të Ukrainës. Por Ukraina tha se Rusia ka goditur infrastrukturën civile të lidhur me eksportet e grurit.

 

Rusia ka bombarduar qytetin e Odesës këtë javë. Moska u tërhoq nga Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi të hënën pas një sulmi në një urë kyçe që lidh gadishullin e Krimesë me kontinentin rus.