Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Italia nën presion nga emigrantët/ Meloni dhe Von Der Leyen priten me protesta në Lampeduza

Presidentja e Komisioniet Euroian Ursula Von Der leyen dhe kryeminstrja e Italisë Georgia Meloni kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të diele në ishullin Italian Lampeduza pas kaosit që është krijuar nga numri i i emigrnatëve gjithnjë në rritje.

 

Në lampeduza ose sic njihet ndryshe ishulli i lepurit jetojnë në total rreth 8000 banorë ndërsa vetëm gjatë javës së fundit raprotohet të kenë mbërritur rreth 10 mijë emigrantë të paligjshëm nga Afrika.

 

Ndërsa që nga fillimi i vitit, janë mbi 120mijë clandestine që kanë bërë transit nga afrika në Lampeduza e më pas drejt Italisë.

 

Rrugës nga aeroprti për në qendrën që vizituan, Meloni e Von der Leyen u perballën me protesta. Banorët bllokuan rrugën dhe kërkuan veprome konkrete e të përshpejtuara për të zgjdhur situatën në ishullin e mbingarkuar.

 

Kryeministrja italiane ftoi shefen e BE për të parë nga afër situatën kritike në ishull ndërsa pret nga ajo vendosjen e burimeve të BE në Tunizi si bllokadë për largimin e emigrantëve përmes detit mesdhe .

Latest Posts

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Mos i humbisni

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...