Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Batusha: Në Bruksel pati anim të BE-së ndaj Serbisë, u munduan ta përballin Kurtin me propozim “Merre ose lëre”

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Agon Batusha, ka thënë se në takimin e 14 shtatorit në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pati anim të ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian ndaj Serbisë.

Kështu tha ia në emisionin “Five”, në RTV Dukagjini, ku theksoi se ndërmjetësuesit e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi ka kohë që janë të pabalancuar.

“Ne kemi shkuar më 14 shtator duke besuar se do të ecet në vlera evropiane, dhe aty është dalë që ka pasur anim. Nuk është frymë e mirë. Ne jemi për të dialoguar dhe për t’i zgjidhur çështjet me fqinjin tonë verior por nuk mund të shkojmë në një dialog ku ka anim dhe për këtë konferenca e sotme ishte thirrje organeve të BE-së”, u shpreh ai teksa shton se “Bislimi dhe Kurti i kanë informatat dhe janë përballë këtyre situatave, por gjithsesi që nuk e kemi thënë publikisht tash e sa kohë që ndërmjetësuesit nuk janë të balancuar, sidomos pas marrëveshjes së Ohrit”.

Vullneti i Republikës së Kosovës, sipas deputeti të VV-së i ka qenë që takimi të rezultojë me një marrëveshje përfundimtare, gjithëpërfshirëse.

“Natyrisht gjatë procesit ka lindur marrëveshja bazike që pastaj është ajo e Ohrit dhe natyrisht kur Serbia ka bërë në vazhdimësi deklarata dhe kemi pas kërcënime me luftë, ndërmjetësuesit kanë heshtur. Kurti është përballur me një situatë ku Lajçak e ka mbajtur tërësisht anën e Serbisë. Ata janë munduar që në takim ta përballin kryeministrin me një propozim “Merre ose lëre”. Është puro kushtëzim. Serbia po kërkon Asociacionin, ti bëje atë pastaj ne shohim a po e zbaton Serbia këtë marrëveshje”, shtoi më tej Batusha.

Ai potencon se krerët e Qeverisë së Kosovës kanë shkuar në Bruksel që të zbatohet marrëveshja bazike dhe Aneksin e Ohrit dhe të bëhet një plan sekuencimi, dhe aty “është diskutuar për Asociacionin si kusht primar”.

Po ashtu Batusha thotë se nuk ka pasur propozime të tjera në tavolinë, pos ai i kryeministrit Kurti.

“Serbia ka dëshmuar që nuk i zbaton marrëveshjet. Ndërmjetësuesit kanë kërkuar që ne ta zbatojmë Asociacionin qysh të dojë Serbia. Serbia asnjë nga zotimet nuk po e zbaton, ata po e sanksionojnë Vulinin si një individ, kurse marrin masa ndaj Kosovës për shkak gjendjes në veri”.

Latest Posts

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...