Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre, i cili edhe ashtu deri...

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Referencat e reja, zeruan rivlerësimin/ Agjentët imobiliarë: Nis shtrenjtimi i radhës për apartamentet

Agjentët që merren më shit-blerjen e pronave konfirmojnë se nga muaji gusht ka një reflektim në rritje të çmimit të apartamenteve për qytetin e Tiranës.

 

Arsyeja është rritja e çmimeve të referencës.

 

Kjo tendencë pritet të reflektohet edhe në tregun e qirave në kryeqytet. Reinaldo Pipiria gjatë një interviste në emisionin E-ZONE sqaroi se qytetarët po hezitojnë të përfundojnë transaksionet e nisura më herët për shkak të kostove të rritura.

 

 

Në vitin 2022, tregu i real estate shënoi një qarkullim prej 1.1 miliard euro transaksione në shit-blerjen e pasurive. Gjatë këtij viti ne parashikuam se ky qarkullim mund të arrijë në 1.3 mliardë. Por me referencat e reja ne mendojmë se ky parashikim nuk do të realizohet. Pra tregu do të rrudhet. Agjentët raportojnë se këto kosto të shtuara po reflektohen në çmimet finale për konsumatorët”, sqaroi Pipiria

 

Por ky vendim i qeverisë ka nxjerrë jashtë loje edhe rivleresimet e bëra deri më tani. Cilido që kërkon të shesë banesën, për të shmangur detyrimet e mëdha në shtet duhet të bëjë rivlerësim.

 

 

“Ne mendojmë se këto referenca duhet të shoqëronen  paralelisht edhe me një fushatë të re rivlersimi. Ndërsa qeveria duhet të mendojë që për transaksionet e shtëpive, kur ato shiten  për herë të parë dhe nuk kanë qëllime biznesi të mirfilltë, taksa prej 15% të jetë më e ulët, 2-3% dhe në këtë mënyrë tregu nxitet dhe më tej”, tha Pipiria në E-ZONE.

 

Latest Posts

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre, i cili edhe ashtu deri...

Aksidenti i frikshëm në Itali, viktimat janë grup turistësh nga Ukraina

Në bordin e autobusit që u aksidentuar këtë të martë në Itali ishte një grup turistësh ukrainas. Mediat vendase shkruajnë se turistët po...

Akti terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret ndaj PKK, shkatërron 16 objektiva në Irak

Forcat e armatosura turke kanë nisur sot sulme ajrore kundër pozicioneve të PKK-së në Irakun verior, duke shkatërruar 16 objektiva. Lajmi u njoftua nga Ministria...

Mos i humbisni

Hoxha: Fronti opozitar nuk është alternativë për shqiptarët, kërkojnë vetëm pushtetin

Kryetari i PDE-së, Arjanit Hoxha i ftuar sonte në “Click Plus” në TV21, akuzoi frontin opozitar shqiptar (AAA-LB-LD) se të gjithë luftën që po...

Skandaloze! “Kabineti i Bilall Kasamit” nis një emision… A po i keqpërdor paratë e komunës për propagandë politike të BESËS?

Gazetarja e njohur  ka paralajmëruar se do të nis një emision, Podcast me emrin PSE.  Siç shihet në videon që ka publikuar  shihet i...

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Kurti provon ushqimin e Mensës së Studentëve në Prishtinë

Duke qenë se Qendra e Studentëve do të mirëpres atletët dhe ekipet garuese të vendeve pjesëmarrëse në Lojërat Mesdhetare, kryeministri u zotua se do...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...