Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Nikolla Todorov thumon Mickoskin: Nëse insiston të mos ketë ndryshime kushtetuese, do të lë VMRO në opozitë për një kohë të gjatë

Nikolla Todorov, funksionar i lartë partiak dhe ministër në disa mandate në kohën e Nikolla Gruevskit, në një intervistë për “Sloboden Pachat” flet për integrimet evropiane të vendit.

Sa i përket integrimeve evropiane, Todorov nuk mendon se Maqedonia është në udhëkryq. Ai është i bindur se ne e kemi zgjedhur rrugën drejt perëndimit shumë kohë më parë, gjithçka tjetër është rezultat i kokëfortësisë maqedonase. Për të gjithë në Maqedoni është e qartë, thotë Todorov, se duhet të ketë ndryshime kushtetuese, nëse duam të vazhdojmë rrugën tonë drejt BE-së, gjegjësisht hapjen e kapitujve të parë në negociata. Qëndrimi i tij është se në këtë moment është pothuajse e pamundur që dikush të ndikojë në Bullgari për të hequr dorë nga kërkesa për ndryshimin e Kushtetutës, duke marrë parasysh rëndësinë jashtëzakonisht të madhe strategjike të Bullgarisë në dritën e konfliktit në Ukrainë, dhe për këto arsye është e pamundur të arrijmë një pozitë më të favorshme për Maqedoninë se ajo që kemi.

Sipas Todorov, është e qartë se herët a vonë Maqedonia do të duhet të ndërmarrë këtë hap dhe të futë bullgarët në Kushtetutë, që do të thotë se kjo do të ndodhë. Çështja është nëse do të jetë para apo pas zgjedhjeve dhe kur do të zhvillohen zgjedhjet.

– Nëse më pyesni mua, me gjithë zemër dua që VMRO të fitojë dhe të formojë qeveri, por në muajt e ardhshëm do të kristalizohet nëse Mickoski do të bëhet një lider që do të udhëheqë kombin apo do të duhet të largohet me barrën e një njeriu që më së shumti e la në opozitë VMRO-në – përfundon Nikolla Todorov.

Latest Posts

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

9 ditë “luftë” për të normalizuar situatën nga zjarret në Pish-Poro

Pas 9 ditësh luftë me flakët, intensiteti i vatrave të zjarrit në masivin pyjor të Pishë Poro-Darëzezë duket më iulët mëngjesin e kësaj...

Mos i humbisni

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...