Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi ekipi i Simone Inzaghit ka fituar gjithashtu një vend për Kupën e Botës për Klube ‘FIFA 2025’.

Sipas Sky Sport Italia, Nerazzurrët i janë bashkuar Real Madridit, Chelseat dhe Manchester Cityt për Kupën e Botës FIFA 2025 për Klube falë fitores të së mërkurës ndaj RB Salzburg në Ligën e Kampionëve.

UEFA ka 12 vende për Kupën e Botës për Klube, e cila do të organizohet nga SHBA në qershor 2025. Fituesit e Ligës së Kampionëve nga viti 2021 deri në 2024 kualifikohen automatikisht në këtë garë, ndërsa skuadrat e tjera përcaktohen nga një renditje e klubeve për një periudhë katërvjeçare.

Është një renditje e bazuar në rezultatet e marra vetëm në Ligën e Kampionëve, jo në të gjitha garat evropiane. Kualifikimi i Interit për fazën e 1/8-tës në Ligën e Kampionëve këtë sezon do të thotë se tani ka fituar qasje në Kupën e Botës për Klube, ku do të ketë 32 ekipe për herë të parë ndonjëherë.

Klubet do të ndahen në tetë grupe me nga katër skuadra, ku dy skuadrat e para në secilin grup do të kualifikohen për në fazën eliminatore.

Një tjetër klub i Serie A mund të fitojë një vend në këtë garë dhe sipas Sky Sport Italia, do të jetë ai mes Lazios dhe Milanit.

Kuqezinjtë kanë një epërsi prej pesë pikësh ndaj Biancocelesteve, kualifikimi i të cilëve për Kupën e Botës për Klube FIFA 2025 mbetet i pamundur.

Sipas përllogaritjeve të Sky Sport Italia, skuadra e Maurizio Sarrit do të duhet të fitojë Ligën e Kampionëve të këtij sezoni për të fituar një vend në Kupën e Botës të Klubeve në dy vjet.

Këto klube tashmë janë kualifikuar në Kupën e Botës të Klubeve 2025:

Manchester City

Real Madrid

Chelsea

Flamengo

Palmeiras

Wydad Casablanca

Al Ahly

Monterrey

Seattle Sounders

Leon

El Hilal

Urawa Reds

Fluminense

Inter

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...