Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Ngjarje historike për shqiptarët – Edit Shkreli gjyqtarja e parë shqiptare në gjykatën amerikane

Edit Shkreli, një avokate me origjinë shqiptare që jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të premten u betua si gjyqtare në Gjykatën Supreme...

Haxholli thotë se Serbia ka shkelur marrëveshjen e Brukselit

Sekretari i Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, Fatmir Haxholli, ka thënë se Serbia ka shkelur marrëveshjen e Brukselit.

Në llogarinë e tij në Facebook, ai ka listuar disa fakte ku pretendon se ka kryer shkelje shteti serb.

“1. Deri tani, Serbia nuk ka kthyer asnjë përgjigjeje në nivel të zyrtarëve ndërlidhës, në kërkesë nga Zyra Ndërlidhëse e RKS, se pse është ndërprerë praktika e ofrimit të sigurisë. Le ta publikojnë përgjigjeje nëse e kanë”.

“2. Duke ditur që institucionet e këtij vendi mund të mos kenë nivel të lartë të koordinimit, e kam shfrytëzuar këtë hendek, dhe këtë shqetësim e kam shtruar edhe përmes rrugëve operative, më saktësisht përmes zyrtarëve që janë marrë me komunikimin ndërlidhës për çështje të sigurisë”.

“3. Përgjigjja e organeve policore serbe, më saktësisht e të ngarkuarit serb për njësinë e cila ofron siguri, me iniciale J.O. ka qenë që për këtë mos ofrim të sigurisë, t’i drejtohemi Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë. Këtë përgjigjeje zyrtare dhe me shkrim nga J. O. përmes zyrtarëve të sigurisë, e kam të ruajtur si dëshmi për këtë ditë, për këtë deklaratë të rrejshme të MUP-it serb dhe sipas nevojës do ta ndaj me institucionet përkatëse”.

Sipas Haxhollit, kjo është një deklaratë e rrezikshme me potencial kërcënues nga një Ministri e cila udhëhiqet nga një ministër, dikur ish-ministër i mbrojtjes, i cili ka marrë vendime për klasifikim të dosjeve kriminale të krimeve të ushtarëve dhe paramiliatrëve serb gjatë luftës në Kosovë.

“MUP-i serb ka mundësi dhe le të ia dëshmojë mediave të tyre, meqë ka kamera pranë dhe në hyrje të ndërtesës ku unë banoj, se a kanë ofruar siguri statike dhe mobile në dy muajt e fundit. Nuk ka shans, dhe për këtë unë duke e kaluar çdo ditë pranë muraleve që idolizojnë luftërat kriminale, dhe duke ditur për dhjetëra grupe ekstreme, kam bërë pak ose aspak gjumë!”, ka shkruar Haxholli.

“Dhe për fund, është koha e fundit që Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë, t’i pajisë zyrtarët e RKS me kartela diplomatike, që dëshmojnë lirimin nga taksat siç parashihet me marrëveshje të Brukselit, dhe të mos zhvatë më asnjë ditë paratë e Zyrës Ndërlidhëse të RKS-së, si dhe t’i rimbursojë 150 – 200 mijë euro dëmtim financiar të Zyrës Ndërlidhëse të RKS, për periudhën që kur janë themeluar Zyrat Ndërlidhëse respektove”, ka shtuar ai.

Haxholli ka kërkuar që Serbia t’i zbatojë obligimet që i ka nënshkruar të cilat sipas tij, nuk janë asgjë më shumë apo më pak se privilegje diplomatike dhe konsullore, me një emër tjetër.

“Dhe herët a vonë, të bëhet gati për Ambasadën e Republikës së Kosovës në Beograd, Serbi”, ka shkruar në fund Fatmir Haxholli.


Latest Posts

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Projekti Ellman i Google, do të ketë aftësi për të treguar historinë tuaj të jetës nga të dhënat e telefonit

Google po punon për një teknologji të re të inteligjencës artificiale që synon të krijojë një narrativë gjithëpërfshirëse dhe të personalizuar të jetës së...

Ngjarje historike për shqiptarët – Edit Shkreli gjyqtarja e parë shqiptare në gjykatën amerikane

Edit Shkreli, një avokate me origjinë shqiptare që jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të premten u betua si gjyqtare në Gjykatën Supreme...

Mos i humbisni

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...

Xhaferi për kryeministër, Grubi: Vizioni i Ali Ahmetit për barazi në vend po rrumbullakësohet

Talat Xhaferi për kryeministër të parë shqiptarë. Ky ishte propozimi i Ali Ahmetit që gjeti mbështetjen e të gjithë kryesisë qendrore të BDI-së në...

Talat Xhaferi – Kryeministri i parë shqiptarë, uron Kyuchyuk : Politikan i dëshmuar dhe shembullor!

Euro-deputeti bullgar, Ilhan Kyqyk ka uruar kryeparlamentarin Talat Xhaferi, pas përzgjedhjes së tij nga BDI si Kryeministër i parë shqiptarë në Qeverinë Teknike. Kyqyk në...