Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

LSDM: Po ndërtojmë për të ardhmen, po fillon projekti më i madh energjetik i Çebrenit

Politikat energjetike të LSDM-së japin rezultate. Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja është duke realizuar projekte strategjike infrastrukturore për një të ardhme të sigurt energjetike dhe stabile, sipas LSDM-së.
“Pas 13 tenderave të pasuksesshëm në 20 vitet e fundit, ka nisur të zbatohet projekti më i rëndësishëm energjetik në vend, hidrocentrali i Çebrenit, një investim mbi 1 miliard euro.

Kapaciteti i ri energjetik prej 333 megavat plotëson plotësisht nevojat e mbi 250 mijë familjeve me konsum mesatar të energjisë elektrike.

PDUKM shpalli tenderë për realizimin e Chebren 11 herë dhe dështoi, LSDM bëri një procedurë të suksesshme, me të cilën ky projekt hyn në fazën e realizimit.

Procedura e suksesshme kursen 100 milionë euro, paratë e qytetarëve. Me ndryshimin e vendimit të Qeverisë së PDUKM -së nga viti 2013, Tikvesh përfshihet në një kompani të përbashkët, 3 muaj pas fillimit të HEC i Çeben”, thuhet në deklaratën e partisë në pushtet.

I gjithë investimi, siç sqarojnë ata, mbi 1 miliard euro është përgjegjësi e investitorit, shteti dhe qytetarët nuk do të shpenzojnë asnjë qindarkë për godinën. Së fundi, krijohet një shoqëri aksionare në të cilën EEM ka 30% të pronësisë.

Sipas tyre, me këtë kapacitet të madh, shumë domethënës energjetik, rritet pavarësia energjetike e vendit tonë dhe stabiliteti i sistemit energjetik, por ulet edhe prodhimi i qymyrit.

Sukseset energjetike të LSDM-së janë realitet. Në më pak se një vit, kapaciteti i instaluar i objekteve nga burimet e rinovueshme është rritur me 140%, importet e energjisë elektrike janë përgjysmuar nga 30% në 15% falë këtyre investimeve, çmimi i energjisë elektrike në kohë krize energjetike është i qëndrueshëm dhe nga 1 dhjetori tarifa e lirë ditore e energjisë elektrike”, theksohet në atë që shkruhej.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...