Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Kronologjia/ “Ulu policia”, si ndodhi grabitja në Tiranë, në banesë ndodheshin vetëm dy të moshuar

Është zbardhur e gjithë kronologjia e ngjarjes që u shënua mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një banesë në pronësi të Gim Himës...

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Marrëveshja me Hamasin për lirimin e pengjeve pranë finalizimit

Një marrëveshje mes Izraelit dhe Hamasit për lirimin e dhjetëra pengjeve të mbajtura në territoret palestineze mund të arrihet së shpejti, thuhet në një njoftim të ri. Një marrëveshje e tillë do të mundësonte të paktën një pauzë të përkohshme të luftimeve në Gazë dhe kalimin e ndihmave tepër të nevojshme. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Arash Arabasadi, zyrtarët amerikanë dhe izraelitë thonë se marrëveshja nuk është finalizuar ende.

 

Gazeta “The Washington Post” njofton se Izraeli dhe Hamasi, një organizatë e konsideruar grup terrorist nga Shtetet e Bashkuara, janë tashmë pranë arritjes së një marrëveshjeje, të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara, për lirimin e dhjetëra personave të marrë peng nga Hamasi, në këmbim të një pauze pesëditore në luftime, që do të mundësonte një rritje domethënëse të ndihmave humanitare.

 

“Nuk kemi mbaruar. Nuk ka ende një marrëveshje dhe mendoj se do të ishte e nxituar të konkludojmë se (marrëveshja) është e pashmangshme, duke patur parasysh se sa i jemi afruar në të kaluarën. Dhe nuk do të shpjegoj se cilat janë aspektet për të cilat vazhdojnë negociatat. Nuk i negociojmë këto gjëra në publik. Por, është e përparësisë shumë të lartë që kjo të përfundohet. Kanë arritur një lloj progresi dhe shpresojmë se do të finalizohet së shpejti, në mënyrë që njerëzit të kthehen më në fund në shtëpi”, tha për kanalin ABCNews, Jon Finer, zëvendës këshilltar i sigurisë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë.

 

Ushtria e Izraelit ka bërë sulme të vazhdueshme në Gazë që kur Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor. Rreth 1200 persona u vranë nga ai sulm dhe mendohet se janë marrë peng 240 persona, fati i shumë prej të cilëve nuk dihet ende.

 

“Kemi shpresën se mund të arrijmë lirimin e një numri domethënës pengjesh gjatë ditëve në vijim. Nuk dua t’i futem detajeve të këtyre bisedimeve. Janë qartësisht shumë delikate. Sa më pak t’i futemi detajeve, aq më të mira janë shanset për një marrëveshje të tillë. Por, përpjekjet janë shumë serioze dhe kam shpresë se do të kemi një marrëveshje në ditët që vijnë”, tha për kanalin ABCNews, Michael Herzog, ambasador i Izraelit në Shtetet e Bashkuara.

 

Në javët pas 7 tetorit, nga sulmet ajrore izraelite dhe ofensiva tokësore u vranë mbi 12 mijë palestinezë, pjesa më e madhe civilë, sipas të dhënave të Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Bregun Perëndimor.

 

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA, vlerëson se rreth 900 mijë të zhvendosur janë strehuar në objektet e tyre në mbarë Rripin e Gazës… një numër ky gjashtë herë më i lartë se shifrat e parashikuara në planet e përgatitura për situatat më të rënda të mundshme.

 

Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se objekti më i madh mjekësor i Gazës, Spitali Shifa, është i kontaminuar me mbetje spitalore dhe mbetje të tjera dhe se në territorin e tij gjendet edhe një varr masiv me të paktën 80 trupa.

 

Një përpjekje rishtazi nga OBSH-ja dhe OKB-ja arriti evakuimin e bebeve të lindura parakohe në një vendndodhje në jug të objektit.

 

Shumë prej tyre po mendojnë se si do të sigurojnë nesër jetesën për familjen e tyre. Gjithnjë e më shumë, njerëzit janë tepër të shqetësuar se çfarë do t’iu sjellë e ardhmja. Me çfarë do të jetojnë? Ku do t’i arsimojnë fëmijët e tyre? Si do të jetë e ardhmja? Kjo është pikëpyetja e madhe tani në mendjet e banorëve të Gazës”, thotë Thomas White, drejtor i UNRWA-s në Gazë.

 

Negociatat vazhdojnë mes Izraelit dhe Hamasit dhe vetëm një pjesë e vogël e ndihmave humanitare kanë arritur deri më tani tek civilët palestinezë të bllokuar nga luftimet.

 

Për ta, një pauzë në luftime mund të bënte dallimin mes jetës dhe vdekjes dhe mund t’u sillte ndihma jetike nga përtej kufirit./voa

Latest Posts

Kronologjia/ “Ulu policia”, si ndodhi grabitja në Tiranë, në banesë ndodheshin vetëm dy të moshuar

Është zbardhur e gjithë kronologjia e ngjarjes që u shënua mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një banesë në pronësi të Gim Himës...

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Mos i humbisni

Hamasi thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së: Jepini fund luftës brutale në Gaza

Forcat palestineze të Hamasit i kanë bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së që t’i japë fund “luftës brutale” në Rripin e Gazës.   Prej...

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...