Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Spitali Al-Shifa nën rrethimin izraelit

Një mjek që punon në spitalin Al-Shifa në Gaza ka folur për CNN për situatën e rëndë brenda objektit, i cili prej ditësh është i rrethuar nga forcat izraelite. Dr. Ahmed El Mokhallalati, kreu i njësisë së djegieve të spitalit, tha se ushtarët izraelitë kanë ndërhyrë me stafin dhe i kanë pyetur ata për aktivitetet e Hamasit dhe tunelet brenda spitalit.

Izraeli ka pohuar se Al-Shifa, spitali më i madh në Gaza, po përdoret nga Hamasi si mbulesë për operacionet e tij dhe e bastisi spitalin të mërkurën e kaluar. Hamasi dhe zyrtarët e spitalit i kanë mohuar akuzat e Izraelit.

Shumë pacientë dhe anëtarë të stafit u evakuuan gjatë fundjavës, duke përfshirë më shumë se dy duzina foshnjash të parakohshme, të cilët u transportuan në një spital tjetër në Gazën jugore të dielën.

El Mokhallalati tha se spitali po përballet me një mungesë të madhe të furnizimeve thelbësore, të tilla si anestetikë, rezervuarë oksigjeni dhe ilaçe.

“Kemi 22 pacientë me dializë. Kemi nevojë për ilaçe, ujë dhe rrymë, prandaj dhe nuk mund të bëjmë dializë për këta pacientë”, tha ai.

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit thotë se ka dorëzuar mbi 6,000 litra ujë dhe mbi 2,300 kg ushqim – duke përfshirë peshk, ushqim të konservuar, bukë, perime dhe hurma, gjatë fundjavës.

Megjithatë, El Mokhallalati tha se forcat izraelite kishin bërë vetëm një dërgesë të vetme me ujë dhe ushqim në spital dhe bëri thirrje për më shumë mbështetje ndërkombëtare.

“E gjithë bota duhet ta ndalojë këtë dhe ne kemi nevojë për përfshirje gjithnjë e më shumë të komunitetit ndërkombëtar dhe organizatave për të na ndihmuar”, tha ai. (politiko.mk)

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...