Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Ramadani: Stoltenberg vjen me porosi të qarta

Kryetari i Këshillit euroatlantik, Ismet Ramadani, vlerëson se sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jans Stoltenberg, në Ballkan e posaqërishtë në RMV nuk është e rastësishme dhe se kjo vizitë në vete ngërthen porosi të qarta, të cilat do t’u adresohen pushtetasve, por edhe të gjithë deputetëve të Kuvendit të RMV-së, të cilët sipas Ramadanit kanë një mundësi historike që vendin mos ta largojnë nga rruga euro-integruese dhe se ndryshimet kushtetuese do të duhet të kalojnë.

“Mirë që vjen Stoltenbergu, mendoj se në takimet që do t’i ketë këtu në RMV është shumë me rëndësi që do t’i drejtohet edhe Parlamentit, deputetëve dhe mendoj se duhet dhe duhej që deputetëve të cilët në asnjë mënyrë nuk po binden për t’i votuar ndryshimet në Kushtetutë, Stoltenbergu drejtpërdrejt do t’u drejtohet për t’u thënë se kjo që po ndodhë me mos votimin e ndryshimeve kushtetuese, në një farë mënyrë mund të ndikojë edhe në çështjet që kanë të bëjnë me sigurinë dhe me stabilitetin në Maqedoni, kështu që ardhja e Stoltenbergut në Maqedoni besoj se do të ketë një ndikim.”, – deklaroi kryetari i Këshillit euroatlantik, Ismet Ramadani, përcjell Politiko.mk

Ramadani për TVM2, po ashtu theksoi se Stoltenberg po ashtu do të ketë porosi të qarta edhe për vendet e rajonit e në veçanti për Veriun e Kosovës, por edhe për vendet tjera, se NATO-ja dëshiron një Ballkan të qetë, sepse sipas Ramadanit vëmendja e fuqive të mëdha është e koncentruar tek lufta në Ukrainë dhe zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme.

“Ardhja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, në një mënyrë është edhe porosi se diçka po ndodh edhe në dimensionin e sigurisë këtu në Ballkanin Perëndimor. Ardhja e tij është edhe e arsyeshme, por edhe e domosdoshme që njëherë t’u përcjell porosi atyre, të cilët dua që të impenjohen këtu në Ballkanin Perëndimor për ta destabilizuar Ballkanin. Dhe këtu kuptohet të veçuar, pra një konflikt i ngrirë po vazhdon, pra siç ishte ajo në Banjsko në Kosovë dhe raportet Kosovë – Serbi.”, – theksoi kryetari i Këshillit euroatlantik, Ismet Ramadani.

Ramadani gjithashtu tha se me vëmendje do të bisedohet edhe për Republikën Sërbska në Bosnjë dhe sjellja e liderit të tyre, Dodik, ndërsa për RMV-në e një rëndësie të veçantë është që t’i përcillen Stoltenbergut se marrëdhëniet ndëretnike në vend janë stabile dhe se marrëdhëniet me Bullgarinë janë duke shkuar nga përmirësim.

Latest Posts

Shtetasi amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4...

OBSH merr urdhër nga ushtria izraelite: Tërhiqni furnizimet mjekësore nga 2 magazina jugore të Gazës

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një deklaratë të fortë, ku akuzoi ushtrinë izraelite që ka këkruar tërheqjen e furnizimeve mjekësore nga dy depot...

Mos i humbisni

Spasovski: Trupi i Vanjës ka qenë i groposur në rrethinën e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme, Oliver Spasovski, në konferencën për media lidhur me vrasjen e dyfishtë, tha se personi në arrati është vrasësi i...

Rasti i Vanjas – Kidnapimi ka ndodhur me dijeni të babait, ai ka komunikuar me organizatorin për të zhvatur para nga nëna

Motivi i vrasjes së të miturës Vanja është interesi personal, por ajo që është më e tmerrshme për publikun është se rrëmbimi ka ndodhur...

Drejtori i Byrosë për Metrologji, Abdulselam Selami përgëzoi personat me aftësi të veçanta në manifestimin e Shoqatës SOS Vita

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Veçanta, drejtori i Byrosë për Metrologj Abduselam Selami, mori pjesë në një manifestim të...

Paraburgosen Kekishev, Manev dhe Videvski – dyshohen për “rrëmbim” dhe “vrasje”

Tre personave Velibor Manev, Vlatko Keshishev dhe Bore Videvski, të dyshuar për kidnapimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, u është caktuar nga 48...

Berisha vijon t’i shmanget drejtësisë/ Nuk paraqitet në gjykatë, por shkon në Kuvend

Për ish kryeministrin Sali Berisha, Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për aferën e ish kompleksit Partizani.   Por pavarësisht se...