Hungaria dhe Ukraina nisin bisedimet për të përmirësuar marrëdhëniet

Një takim i nivelit të lartë midis Hungarisë dhe Ukrainës u mbajt sot në Uzhhorod, një qytet kufitar në Ukrainë, për të diskutuar mbi normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë, Peter Szijarto, u takua me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba, dhe shefin e kabinetit të presidentit, Andriy Yermak. Sipas një njoftimi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, bisedimet përqendroheshin në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mbi të drejtat e pakicës hungareze në Ukrainë, bashkëpunimin ekonomik dhe energjetik, dhe sigurinë rajonale.

Marrëdhëniet midis Hungarisë dhe Ukrainës janë tensionuar prej vitesh, pasi Hungaria ka akuzuar Ukrainën për të kufizuar të drejtat e pakicës hungareze, që numëron rreth 150.000 persona, në lidhje me gjuhën, arsimin dhe përfaqësimin politik. Hungaria ka bllokuar disa iniciativa të NATO-s dhe BE-së për të mbështetur Ukrainën në konfliktin me Rusinë. Ukraina, nga ana tjetër, ka akuzuar Hungarinë për të ndërhyrë në punët e brendshme të saj dhe për të kërkuar autonomi për pakicën hungareze. (politiko.mk)