Zbulohet muaji dhe vendndodhja e “duelit të dekadës” mes Tyson Fury dhe Anthony Joshua

Me Tyson Fury duke bërë vazhdimisht tituj në botën e boksit dhe sagën e tij aktuale me Oleksandr Usyk që është prioritet, një luftë me Anthony Joshua mund të duhet të presë të paktën deri në vitin 2025.

Kjo vjen nga promovuesi Frank Warren, i cili ka zbuluar disa detaje të mëdha në lidhje me hapat e ardhshëm të Furyt në vazhdim.

Bota e boksit ka pritur me durim një luftë të këtyre përmasave. Dy boksierët më të mëdhenj britanikë në skenë tani, ndoshta dy luftëtarët më të paguar në atë kohë, kanë qenë prej kohësh të lidhur me një duel. Megjithatë, herë pas here dalin thashetheme, zhvillohen negociata mes dy kampeve, më pas asgjë nuk finalizohet apo zyrtarizohet. Shtyrja e fundit u ka dhënë kohë të dy luftëtarëve për të dëshmuar veten, me Joshua që gjen përsëri këmbët e tij pas një periudhe të vështirë, por gjithashtu ka nënkuptuar që ne nuk do t’i shohim këta dy titanë të shkojnë në atë për të paktën një vit tjetër, mars 2025, në së paku, nëse parashikimet e Warrenit janë diçka për t’u mbështetur.

“Marsin e ardhshëm, nëse Tyson bën atë që unë besoj se do të bëjë dhe AJ vazhdon të fitojë, jam i sigurt që do të krijojë një luftë të madhe. Është si të kthehesh në fund të viteve ’60, ’70, kjo është ajo që po ndodh tani”, ka thënë ai.

Me sa duket, topi është në fushën e Furyt në lidhje me materializimin e çdo lufte kundër Joshuas. Gypsy King aktualisht është i kontraktuar për të luftuar me Usykun më 18 maj, por në kontratë ka një klauzolë që me siguri do të aktivizohet nga humbësi i betejës. Raportohet se ka 100 milionë euro në linjë për fituesin dhe këto lloj financash janë me siguri të mjaftueshme për të tunduar humbësin e betejës në një revansh.

Nëse është kështu, kjo do ta eliminojë plotësisht Furyn nga çdo luftë tjetër në 2024, veçanërisht duke marrë parasysh se sa përpjekje i është dashur të bëjë për t’u stërvitur për këtë, dhe prej andej, kjo varet nga sa të qetë do të jenë negociatat e mundshme me kampin e Joshuas.

Vendndodhja e mundshme për Tyson Fury – Anthony Joshua

Warren tha: “Duhet të jem i sinqertë, mendoj se (Arabia Saudite) është vendi ku do të shkojnë. Sigurisht, unë do t’i doja ata në Mbretërinë e Bashkuar.

Dyshja duan të luftojnë njëri-tjetrin, por që Fury ka paralajmëruar disa herë se nëse shpallet kampion i peshave të unifikuara, do të pensionohet. /Telegrafi/