I emëruari i Rusisë në Ukrainë vritet nga shpërthimi i makinës-bombë

Një makinë bombë në territorin e kontrolluar nga Rusia në rajonin lindor të Luganskut të Ukrainës vrau një zyrtar qeveritar të emëruar nga Moska të hënën, thanë autoritetet lokale.

Dega lokale e Komitetit Hetues të Rusisë, i cili heton krimet e mëdha, tha se nënkryetari i një agjencie administrative shtetërore u vra kur “një pajisje e paidentifikuar shpërtheu në një makinë” të hënën pasdite.

Disa zyrtarë të instaluar nga Moska në Ukrainën lindore janë vrarë në sulme të dukshme të orkestruara nga Kievi ose forcat pro-Kiev që kur Rusia nisi ofensivën e saj ushtarake në shkurt 2022.

Komiteti Hetues postoi një foto të një SUV me ngjyra të çelura me xhamat dhe dyert të shpërndara dhe rrënojat të shpërndara nëpër rrugë në Starobilsk, një qytet në Lugansk.

Rrethanat e ngjarjes dhe personat e përfshirë në kryerjen e krimit janë duke u përcaktuar”, thuhet në njoftim, duke shtuar se është hapur një hetim për një “akt terrorist”.