Miss Venezuela vdes pas një operacioni rutinë në fytyrë

Modelja dhe misi nga Venezuela Vilevis Brito (24) pësoi një arrest kardiak dhe vdiq pasi iu nënshtrua një operacioni në fytyrë në një spital të Karakasit të hënën.

Edhe pse operacioni ishte i suksesshëm, ka pasur komplikime të mëvonshme, sipas Daily Mail.

“Ajo iu nënshtrua një operacioni në nofullën për shkak të konsumimit të zonës maksilofaciale dhe një gungë të vogël që u formua në buzën e saj. Ajo e bëri këtë jo për të ndryshuar pamjen e saj, por për shëndetin e saj”, një vajzë që mori pjesë në një event në 2023 me Vilevis”, ka thënë për “El Pitazo”, por nuk ka dashur t’i përmendet emri.

Se e reja nuk ka shkuar për një procedurë estetike, por për të zgjidhur një problem shëndetësor ka konfirmuar edhe burri që është prezantuar në rrjetet sociale si vëllai i vajzës së ndjerë.

Kirurgjia Maksilofaciale është një specialitet dentar që përfshin trajtimin e lëndimeve të gojës, dhëmbëve dhe nofullës.

“Ajo është motra ime dhe nuk ka bere operacion estetik. E kane drenuar abscesin dhe e kane futur ne anestezi. Fatkeqësisht nuk është zgjuar kurrë dhe ka kaluar ne arrest kardiak… Fokusohu te besh komente pozitive, jo te besh gjykime qe askush nuk i ka pyetur. ”, ka shkruar ky njeri.

Vilevis Brito emigroi në Argjentinë disa vite më parë dhe po studion për komunikim social në universitetin në Buenos Aires.

Ajo ka punuar si prezantuese për A24, një kanal lajmesh kabllore argjentinase, dhe America Tucuman, stacionin motra të saj.

Brito ishte nënkampione në konkursin Miss Venezuela World 2021 të mbajtur në Buenos Aires, për mbretëreshat e bukurisë migrante që lanë vendin dikur të pasur me naftë dhe u vendosën në Argjentinë.

Ajo u kthye në vendlindjen e saj dhe në vitin 2023 fitoi titullin Mbretëresha e Sporteve të La Guaire, vendlindja e saj.

Në kohën e saj të lirë, Brito shpesh vullnetare në Fondacionin Simon La Guaira.

Askush nuk e imagjinon që jeta e dikujt të ri, plot jetë dhe kaq të lumtur do të ndërlikohet në këtë mënyrë”, tha punonjësi i fondacionit në kushte anonimiteti.

“Kjo është arsyeja pse dhemb shumë. Ne do ta kujtojmë gjithmonë Willin për mënyrën se si i trajtoi ata që e rrethonin, për bukurinë e saj të brendshme, jo për kurorat që fitoi”, shtoi ai.

Ajo u varros të mërkurën.

“Ne i thamë lamtumirë Villevisit tonë të dashur, një gruaje të re që do të mbahet mend për karizmën e saj, buzëqeshjen dhe gatishmërinë e saj për të dhënë dashuri dhe për të ndihmuar ata që kanë më shumë nevojë”, tha guvernatori i La Guaira, Jose Teran në Instagram.