Fronti Europian/ Osmani: Si president i juaji zotohem që do të jem busulla e integrimit të vendit në BE

Kandidati për president nga rradhët e Frontit Europian Bujar Osmani, sonte në tubimin qendror në sheshin Maqedonia në Shkup, nën përkrahjen e mijëra pjesmarrësve të Frontit Europian, u shpreh se Fronti Europian është ai i cili ka sjellë opsionin e dytë që është integrimi i vendit në BE, për dalloim nga opsioni9 që ofron opozita maqedonase dhe ajo shqiptare për izolimin e vendit tonë.

Osmani është zotuar se si president do të jetë busulla e integrimit të vendit në BE, e marrëdhëpnieve me SHBA-të, për zgjedhjen e presidentit në Kuvend, dhe për një marrëveshje kornizë ekonomike të re, që populli i Maqedonisë së Veriut të shohi një të ardhme të ndritur.

“Shtatë vite më parë pothuajse pikërisht në këtë ditë, diku qindra metra larg nga ky vend, atje në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ndodhën ngjarjet më të kobshme në historinë tonë, ende i keme para syve deputetët e përgajkur të vendit tonë, ku qëndrone problemi se u zgjodh Talat Xhaferi krytearë Kuvendi vetëm pse ishte shqiptarë, e kam para syve zotin Sela i cili për pak kumbi jetën atë ditë. Aso kohe mbi ne qëndorin retë e zeza saqë parashtrohej pyetja se a do të arrijmë të dalim nga ajo situatë, dhe them sia dolëm vllezër e motra, dhe i mundëm ata cinikë që nuk besonin tek ne, dhe jo vetëm kryetarin e Kuvendit, por sot kemi kryeministër të parë shqiptarë, dhe sot ka ardhur koha për presidentit e parë shqiptar, dhe unë i besoj Ali Ahmetit që thotë se do të bëvet.
Sot ofrohen para nesh dy opsione, njëri është izolimi i supermacisë që kërkon 61 deputetë, dhe të ndali rrugën tonë të integrimit, dhe kemi opsionin tjetër që është Fronti Europain, i cili është një ide dhe besim se po vijnë ditë më të mira për vendin tonë, Fronti Europian ka si qëllimim anëtarsimin e plotë të vendit në BE. Sot jemi anëtarë të NATO-s por a duhet të nadelmi këtu, prandaj si president i jauji zotohem se do ta bëj vendin anëtarë në be, për parteritet me SHBA-në, zotohem për zgjedhjen e presidentit në Kuvend, zotohem për një marrëveshje të re të Ohrit por për kornizë ekonomike, zotohem se do të jemë busull e integrimit euroatlantik. Unë e di se shumë njerëz thonë se kemi ambicie të mëdha, por dua të them se populli jonë e meriton integrimin në BE”, tha Osmani./Indeks.mk