NBA: Boston zhgënjen humbë si vendas nga Miami, Oklahoma fiton pa probleme

Në çerekfinalet e play off-it të kampionatit amerikan NBA, sot janë zhvilluar dy përballje nga një secilën Konferencë, Lindje dhe Perëndim. Në Lindje, Miami si mysafire ka befasuar skuadrën e Boston duke e mundur me rezultatin 111-101, duke barazuar 1-1 serinë e takimeve.

Ndërsa te Boston më efikas ishin Jaylen Brown me 33 pikë, e Jayson Tatum, ndërsa te Miami më efikas ishte Tyler Herro që realizoi 24 pikë e 11 asist.

Në Perëndim, skuadra e Oklahoma shënoi edhe fitoren e dytë kundër Nju Orleans me rezultatin e thellë 124-92 duke avansuar 2-0 në serin e takimeve.

Më efikas ishte me Alexander Shai i cili realizoi 33 pikë, mbështetur nga Holmgren me 26 pikë e Wiliams me 21 pikë.

Çerekfinalet, Kon.Lindjes

Cleveland – Orlando, (2-0)

Nju Jork – Philadelphia, (2-0)

Boston – Miami, 101-111 (1-0)

Milwaukee – Indiana, (1-1)

Çerekfinalet, Kon.Perëndimit

Minnesota – Phoenix, (2-0)

Denver – Lakers, (2-0)

Clippers – Dallas, (1-1)

Oklahoma – Nju Orleans, 124-92 (1-0)