Albin Kurti kundër VLEN-it (VIDEO)

Takimi i kruet të VMRO-së, Hristjan Mickovskit me Arben Taravarin ka trazuar edhe mbështetësit më të mdhej të koaliconit VLEN. Në një prononcim ekskluziv për TS, kreu i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca është kundër çdo mbështetje të VMRO-së dhe janë kategorikisht kundër votës për Siljanovskën.

Konjufca tha se çdo votë për kandidaten e VMRO-së për presidente është votë antishqiptare.

“Sa i kam pa ato konceptet politke të Siljanovskës, janë koncepte antishqiptare. ka një dyshim për shqiptarët atje. Jam kundër çfarë do mbështetje të tilla. Unë nuk do ta përkrahja një koncept të tillë se është në dëm të shqiptarëve” u shpreh kreu i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca për portalin TS.

Nga ana tjetër shumë simpatizues të VLEN-nit ditët e fundit po braksitin këtë koalicion shkaku se VLEN-i në fillim erdhi me frymën e Albin Kurtit dhe përfundoi në prehërin e Mickovskit./TS/