Rusia kërcënon Britaninë: Nëse Ukraina përdor armët britanike ndaj nesh, ne do përgjigjemi

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha këtë të martë se Moska rezervon të drejtën të godasë objektet ushtarake britanike si në Ukrainë “dhe jashtë saj” nëse Kievi vendos të godasë territorin rus me armë të ofruara nga Britania.

“Nëse një skenar i tillë zbatohet, atëherë vendi ynë, Federata Ruse, rezervon të drejtën të përgjigjet në përputhje me rrethanat. Kjo do të thotë të përdorë si objektiv objektet britanike të vendosura si në territorin e Ukrainës ashtu edhe jashtë saj, objekte ushtarake, armë”, tha Zakharova në një intervistë për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve TASS.

Ajo i përshkroi komentet e fundit të Sekretarit të Jashtëm britanik, David Cameron, se Londra e konsideronte të ligjshme që Kievi të përdorte armë britanike për sulme në territorin rus si absolutisht të çmendura dhe “të palogjikshme”.

“Ne reaguam menjëherë duke thirrur ambasadorin britanik. Në fakt Rusia nuk e thirri atë vetëm për qortim, por absolutisht pa mëdyshje iu përgjigj ambasadorit britanik për deklaratat në fjalë”, tha ajo.

Të hënën, Ministria e Jashtme ruse njoftoi thirrjen e ambasadorit britanik Nigel Casey , duke thënë se kjo i përcolli atij një protestë të fortë në lidhje me fjalët e Cameron për të drejtën e Ukrainës për të goditur territorin e Federatës Ruse duke përdorur armë britanike.