SHBA paralajmëron Izraelin se do t’i japë Hamasit një fitore strategjike nëse sulmon Rafahun

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Izraelin se do t’i japin një fitore strategjike Hamasit nëse ai zbaton planet për një sulm të gjithanshëm në Rafah.

Paralajmërimi erdhi pasi Joe Biden tha se do të ndalonte më shumë ndihmën ushtarake ofensive për Izraelin, nëse vazhdonte operacionin në një qytet ku më shumë se 1 milion civilë janë strehuar, pasi u detyruan të largoheshin nga pjesë të tjera të Gazës, shkruan Sky News.

“Pikëpamja jonë është se çdo lloj operacioni i madh tokësor në Rafah do të forconte duart e Hamasit në tryezën e bisedimeve, jo ato të Izraelit”, tha zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Ne besojmë se ata kanë bërë një presion të madh mbi Hamasin dhe se ka mënyra më të mira për të ndjekur atë që ka mbetur nga Hamasi në Rafah sesa një operacion i madh tokësor.”

Ai paralajmëroi se më shumë vdekje të civilëve në Rafah nga një ofensivë izraelite do t’i jepnin më shumë municion “narrativës së shtrembëruar” të Hamasit për Izraelin.

Bisedimet në Kajro që synojnë sigurimin e një armëpushimi gjashtë-javor për të lejuar lirimin e disa pengjeve dhe një rritje të ushqimit dhe ndihmës për civilët në Gaza po vazhdojnë, shtoi Kirby.

Por drejtori i CIA-s Bill Burns dhe delegacione të tjera në bisedime u larguan nga Egjipti të enjten pa një marrëveshje.

U raportua se Hamasi zyrtarisht pranoi një marrëveshje armëpushimi që do të lironte të gjithë pengjet e mbetura në këmbim të përfundimit të luftës.

Megjithatë, Izraeli tha se kërkesat e tij thelbësore nuk u plotësuan në propozimin e ndërmjetësuar nga Egjipti dhe Katari dhe se nuk do të binte dakord për një tërheqje të plotë të forcave të tij ose një armëpushim të përhershëm.