Zelensky anulon vizitën në Madrid

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka anuluar vizitën e planifikuar këtë të premte, sipas burimeve në Shtëpinë e Mbretit. Ky takim, i cili ishte pjesë e një vizite në Spanjë që Moncloa nuk e konfirmoi kurrë zyrtarisht, është shtyrë në një moment kritik për Ukrainën.

Mediat portugeze, përfshirë CNN Portugal, kanë raportuar se arsyeja kryesore për shtyrjen e vizitave në Spanjë dhe Portugali është situata e vështirë në disa fronte të luftës në Ukrainë.

Në veçanti, avancimi i trupave ruse në Kharkiv, një rajon strategjik për interesat e Ukrainës, ka bërë që Zelensky të rishqyrtojë udhëtimin e tij jashtë vendit. Sipas guvernatorit të rajonit, Oleg Sinegubov, të paktën 7.531 civilë, përfshirë 568 të mitur, janë evakuuar kohët e fundit për shkak të ofensivës së re ruse.

Ky informacion nënvizon seriozitetin e konfliktit në Kharkiv dhe nevojën që Zelensky të qëndrojë në Ukrainë për të koordinuar përgjigjen ndaj agresionit rus dhe për të menaxhuar krizën e vazhdueshme humanitare.

/abcnews.al