Hamasi lëshon raketa drejt zonës së Tel Avivit

Hamasi thotë se ka nisur një sulm “të madh” me raketa në zonën e Tel Avivit në Izraelin qendror.

Të paktën tetë raketa u lëshuan nga zona Rafah në Gazën jugore, tha ushtria izraelite, duke shtuar se disa u kapën. Nuk raportohet për të lënduar.

Sulmi – hera e parë në gati katër muaj që Hamasi ka sulmuar Izraelin qendror – vjen ndërsa Izraeli kryen një operacion ushtarak në Rafah, duke kundërshtuar një vendim të gjykatës së lartë të OKB-së, ka raportuar BBC, transmeton Gazeta Express.

Sulmi u zhvillua gjithashtu përpara negociatave të mëtejshme të armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit, të cilat pritet të rifillojnë javën e ardhshme.

Me sulmin, Hamasi mund të përpiqet të tregojë forcën e tij përpara bisedimeve – ose të përpiqet t’i prishë ato.

Një shkallë normaliteti ishte kthyer në Tel Aviv – qendra ekonomike e Izraelit – që kur u sulmua për herë të fundit në janar.

Por sirenat e sulmit ajror që u dëgjuan në qytete përfshirë Tel Aviv, Herzliya dhe Petah Tikva ishin një tjetër kujtesë e kërcënimit që Hamasi paraqet për njerëzit në të gjithë Izraelin.

Pamjet e publikuara nga mediat izraelite duket se tregojnë dëmtime raketash në ndërtesa në Herzlia dhe në qytetin qendror të Kfar Saba.