Bilanc tragjik, mbi 36 mijë palestinezë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Gaza

Të paktën 36,050 njerëz janë vrarë,  sipas ministrisë së shëndetësisë në Gaza , një enklavë bregdetare e kontrolluar nga Hamasi, duke përfshirë 66 në 24 orët e fundit, dhe 81,026 janë plagosur që nga fillimi i luftës më 7 tetor.

Rikujtojmë se 45 persona u vranrë ditën e djeshme në një sulm izraelit në Rafah.

“Masakra dje në Rafah shkaktoi vdekjen e 45 personave, mes tyre 23 gra, fëmijë dhe pleq. 249 persona u plagosën”, tha ministria në një deklaratë.

/abcnews.al