Единаесет индонезиски ученици се удавија во извидничка несреќа

Единаесет средношколци се удавија додека се обидувале да преминат река за време на извидничка акција во индонезиската провинција Западна Јава. Учениците пешачеле покрај река во областа Сијамис, како дел од …

Lexo më shumë

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Париз со години е една од градските средини со прекумерно загадување на воздухот. Сега, престолнината на Франција сака да ја подобри климата во градот со засадување 170.000 нови дрва, јави …

Lexo më shumë

Убиството на британскиот пратеник прогласено за терористички инцидент

Убиството со нож на конзервативниот пратеник сер Дејвид Ејмс во Леј-он-Си, Есекс е прогласено за терористички инцидент, потврди Метрополитен полицијата. Како што пренесе ДПА, истрагата ја предводи антитерористичка полиција. Ејмс …

Lexo më shumë