Bahar Şahin (Xheren): Si më rrahën në publik për shkak të rolit, Sera Kutlubey (Xhemre): Kam frikë famën, kur fillova nuk e dija se do ecë kështu

Të dyja janë nga Ankaraja, të dyja janë në të njëjtën moshë, por ashtu si në serial, ato janë po aq personazhe të kundërta sa bardh e zi. Njëra prej tyre përshkruan dhunën që përjetoi në rrugë duke thënë, “Kam dëgjuar fyerje që nuk do të merreshin parasysh, madje me shuplaka”. Tjetra ka frikë nga ambicia në botën e aktrimit. Njëra me guxim thotë se qan pas skenës së puthjes, ndërsa tjetra thotë se po përpiqet të heqë vetë-censurimin që shoqëria duke këmbëngulur. Bahar Şahin dhe Sera Kutlubey, dy vajzat që luajnë rolin e Xheren dhe Xhemre në serialin Stambolli i madhërishëm flasin në këtë intervistë të përkthyer dhe përshtatur në gazetën KOHA, për përvojën e tyre si aktore dhe peripecitë me të cilat përballën.

Keni pasur role ambicioze në një serial televiziv të shikuar në moshë të re. A ju frikëson fama?

Sera Kutlubey: Puna që më tremb është gara, ambicia dhe lufta brenda industrisë. Mosarritja për ta bërë këtë duke pritur ndershmëri dhe sinqeritet.

Bahar Şahin: As mua nuk më pëlqen trajtimi që shoh jashtë. Nuk dua që kjo punë të më sjellë famë, të më shikojë si një njeri i famshëm nga jashtë. Sepse unë dua të jem aktore, jo fenomen apo modele. Dua të vazhdoj karrierën time duke mësuar dhe shtuar profesionin tim.

Ju keni bërë histori dhe “Pse po bërtisni si vajza mizore? A bërtasin publikisht kur ju shoh?

Bahar Şahin: Po, gjithnjë kam luajtur personazhe të mira deri më tani. Ishte hera e parë që një personazh i tillë erdhi në jetën time. Reagimet e jashtme u kthyen të dhunshme. Kam dëgjuar fyerje dhe madje edhe shuplaka nga njerëzit vetëm sepse po portretizoja një seri imagjinare të personazheve. Kisha gjëra shumë të këqija ditën që hodha atë histori dhe më në fund shpërtheva.

Cfarë ndodhi?

Bahar Şahin: Një grua erdhi ndërsa bënte pazar në dyqan. Ajo ishte goditur aq shumë nga roli, sa më kapi për krah dhe më tha: “Ju gjahtare parash”. Arkëtarja mendoi se edhe unë vidhja. Më erdhi shumë keq. Kjo lloj gjëje ka vazhduar për një kohë të gjatë. Unë nuk mund ta duroj më këtë presion psikologjik. Doja të bërtisja “Më duaj, mos më trajto keq”. Ishin tre video me radhë; Doja të thoja “Unë nuk jam Ceren, unë jam Bahar, dil nga televizioni, kthehu në jetën reale” por sigurisht fjalitë e mia u prenë në një mënyrë krejt tjetër dhe u gdhendën në mendjet e njerëzve ashtu. Unë jam shumë e trishtuar.

Pse mendoni se ka ndodhur kjo?

Bahar Şahin: Askush nuk dëshiron të dashurojë ose përgëzojë askënd. Njerëzit presin të kapin gabimin e dikujt, të kritikojnë, të ushqehen me pakënaqësi.

A jeni penduar?

Bahar Şahin: Nuk do ta bëja nëse do ta dija që do të tërhiqesha nga vende të tilla të gabuara. Ndërsa më vinte keq për fyerjen, tani më vjen keq që nuk munda të shprehem.

Seriali televiziv tregon historinë e një familje nga Antakya. Ju gjithashtu keni ardhur në Stamboll nga Ankaraja. Si do ta përshkruanit këtë qytet?

Bahar Şahin: Të dy bekimet dhe dhimbja e Stambollit janë të bukura. Edhe nëse e bën trafikun të qajë, kur shkoj me pushime, më besoni, dua të ik në Stamboll për dy ditë dhe të kthehem. Më mungon ajri, aroma. Dhe unë jetoj në çdo fytyrë të Stambollit, blej mjaltë nga secili dyqan.

Sera Kutlubey: Stambolli do të thotë përgjegjësi, dinamizëm dhe qetësi shpirtërore për mua.

Sa mizor është Stambolli për mendimin tuaj?

Bahar Şahin: Stambolli është mizor, më i vështirë, madje mizor me ata që vijnë nga jashtë! Sepse është shumë e mbushur me njerëz, shumë e madhe dhe shumë komplekse. Gjithçka dhe të gjithë janë atje. Unë jam nga Ankaraja, kam ardhur në Stamboll kur isha 12 vjeç. Kur filluam të jetonim në Stamboll, gjithmonë i thoja nënës time: “Ky vend është shumë i mbushur me njerëz. Po sikur të mos të gjej një ditë ”do të thosha. Kisha frikë se mos humbesha.

Sera Kutlubey: Mendoj se Stambolli nuk ka faj, janë të gjithë njerëzit e botës.

Cila ishte mizoria më e madhe që keni parë nga Stambolli?

Sera Kutlubey: Vetë-injoranca e njerëzve. Njerëzit janë mësuar të jenë indiferentë kur bëjnë diçka keq. Kur vjen një reagim, ata bëhen mbrojtës dhe agresivë, sikur të mos kishin bërë asgjë të gabuar. Ju jeni duke ecur në rrugë, një burrë ju shikon si i ndyrë. Kur ktheni kokën dhe shikoni sikur thoni “Çfarë ka ndodhur”, mund të qëndrojë tek ju duke thënë “Çfarë po shikoni?” Kjo vetë-injorancë sjell me vete gjithë mizori.

A është e vështirë të jetosh si grua në Stamboll?

Sera Kutlubey:  Kjo nuk është vetëm një luftë e jetës në Stamboll, është vërtet e vështirë për njerëzit që të mbijetojnë, jo vetëm gratë.

Çfarë po bën kundër kësaj situate?

Sera Kutlubey: Shoqëria na rrit me modele të caktuara. Ne mësojmë të vetë-censurojmë përpara se të bëhet fjalë për censurimin. Një pranim i tillë. Po përpiqem të heq vetëcensurën që shoqëria këmbëngul në jetën time. Një botë ku një grua nuk ka frikë kur kthehet vonë në shtëpi, mund të vendosë se çfarë të veshë pa menduar pesë herë, ku njerëzit shikohen me dashuri sesa duke dënuar sytë, dhe ku gratë nuk janë të margjinalizuara.

Boshti kryesor i serialit është dashuria. Si do ta përshkruanit dashurinë?

Sera Kutlubey: Dashuria ishte ajo që bëri që logjika të mos funksiononte, duke goditur fundin ose duke e çuar atë në majë.

Bahar Şahin: Dashuri do të thotë të jetosh dhe të ndiesh më shumë çdo herë. Nevoja aq sa uji që pi është aq e mirë sa fryma që marr frymë. Kur përjetoj dashuri, jam plotësisht transparente dhe përjetoj gjithçka shumë të lartë. Ju e dini, “Mos e vendos dashurinë në qendër të jetës”, unë e vendos atë në qendër të jetës time. Gjithashtu e dua dhimbjen. Është një dhimbje aq e bukur sa që nëse jetoj, them: “Unë vuaj nga dashuria deri në palcën time”.

A jeni pak flirtuese?

Bahar Şahin: Unë nuk konsiderohem shumë flirtuese. Sidomos kur jam në një lidhje, unë mund të jetoj plotësisht e lidhur apo edhe e fiksuar me dikë. Edhe pasi të largohem, për sa kohë që nuk përfundoj, dashurohem me të brenda vetes dhe nuk shoh askënd (qesh).

A keni qenë shumë e dashuruar?

Bahar Şahin: Dikur mendoja se jam. Pastaj thashë mendoj se u dashurova një herë. Por tani e kuptoj që dinamika e çdo marrëdhënieje dhe çdo personi janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Sa herë që mendoni se ai është personi me të cilin jeni më të dashuruar dhe kjo është koha, por kur të mbaroni ose të filloni të keni ndjenja të reja për një person të ri, atëherë filloni të mendoni se çdo emocion është shumë.

A keni dikë në jetën tuaj?

Sera Kutlubey: Po, jam i lumtur.

Bahar Şahin: Le të themi se nuk ka asgjë për të cilën mund të flas tani për tani.

Karakteri i Ceren përdor dashurinë për të arritur gjëra. A merrni vendime të tilla në jetë?

Bahar Şahin: Unë kurrë nuk mund të jem në diçka për të cilën nuk jam e sinqertë.

Sera Kutlubey: Fshati ku duket nuk dëshiron kallauzë, një gjë e tillë nuk mund të ndodhë kurrë.

Ju kishit një skenë puthje në shfaqje. Është folur shumë. Çfarë mendoni që një skenë e tillë të dalë përpara gjithçkaje?

Sera Kutlubey: Represioni total. Ku dhe cilat skena janë xhiruar por nuk fliten. Unë jam aktore nëse mendoj se i shërben historisë dhe regjisori nuk do të përfitojë.

Bahar Şahin: Unë jam rritur e shtypur në familje. Për këtë arsye, jam duke thënë “Unë kurrë nuk puth” deri tani. Por këtu nuk do të flisnit shumë.

A është hera juaj e parë që keni një skenë puthjeje?

Bahar Şahin: Po Regjisori ynë Cevdet Mercan është si një baba. Ndërsa skena ishte filmuar, unë thashë: “Zotëri, nëse nuk e shikoni …”. Ai ishte i mbërthyer. Kur arrita në shtëpi, qava shumë, isha shumë në siklet. Mbi të gjitha, ju jeni në 50 persona. Por pastaj pashë, bota nuk po lëviz. Kjo është një gjë shumë normale. Ata thjesht e bëjnë atë jo normale.

Jemi mësuar shumë me dashuritë që filluan gjatë xhirimeve të serialeve televizive. Si është situata me ju? A ndjeni diçka ndaj partnerit tuaj aty?

Bahar Şahin: Kjo lloj gjëje është një ekzagjerim.

Thatë se keni pasur “një fëmijëri të ndrydhur”. Çfarë familje keni pasur?

Bahar Şahin: Unë kisha një familje të egër. Jam nga Ankaraja. Kam një vëlla. Nëna ime është gjithashtu nga industria e tekstilit, një stiliste kostumesh. Babai im nuk kishte nevojë të punonte sepse gjyshi im ishte në gjendje të mirë financiare dhe kujdesej për ne. Ai më rriti si një djalë. Unë kisha vetëm vetura dhe topa.

Tani babai juaj nuk është i zemëruar me këto skena?

Bahar Şahin: Ne jemi si shokë me babanë tim. Kur erdhi skena e puthjes, më thirri dhe pyeti: “Vajza ime, ne të hodhëm në det, do të kemi not?”.

Shikojmë një konflikt të fortë midis dy vëllezërve. Ju jeni po aq e kundërt sa bardh e zi. Si do t’i përshkruanit personazhet tuaj?

Bahar Şahin: Unë luaj një vajzë me majë, të verbër. Kishte raste kur nuk doja të dilja nga skena dhe të aktroja. Për shembull, kishte skena ku unë hidhja supë mbi karakterin e Nedimit dhe digjej. Atje kisha shumë frikë se mos lëndoja shokun tim i aktrimit Berker (Güven). Isha nën ndikimin e tij. Ndonjëherë i thashë Cevdet Hocës: “Nëse nuk e bëj, ndërgjegjja nuk më ngrihet”. Por sigurisht që duhet t’i përmbahemi skenarit. Berker më tha një ditë, “Ndoshta një Ceren do ta ndjekë këtë dhe do të ketë një ndërgjegje fajtor për atë që ka bërë.” Pas kësaj pike, kuptova karakterin e Ceren. Por kjo nuk do të thotë se kam të drejtë.

Sera Kutlubey: Cemre është një femër që ndjek gjithçka në të cilën beson, dhe që nuk e humbet njerëzimin e saj ndërsa lufton të gjitha vështirësitë. Unë mendoj se nuk mund të isha aq falëse ndaj një motre si Ceren.

Pra, sa të ngjashëm janë këta personazhe me ju?

Bahar Şahin: Kam ambicie, por jo aq sa të lëndoj askënd. Nëse më dhemb, i ndodh vetes. Gjithmonë i lutem Zotit: “Mos të kem asnjë lakmi që të bëj që dikush të qajë”. Ashtu si personazhin Ceren që kam luajtur, unë kurrë nuk jam njeri me frikë, i paaftë për të torturuar dikë. Edhe kur dikush më lëndon, unë do të kthehem, do të lëndoj veten.

Sera Kutlubey: Cemre është një model i fortë femër që dua ta shoh në botë. Dikush që nuk e shtyp veten, mbron të drejtat e tij dhe nuk lejon askënd tjetër të hajë të drejtat e tij ndërsa bën këtë. Unë gjithashtu shkoj deri në fund të asaj që besoj.

Përveç personazheve, si do ta përshkruanit marrëdhënien tuaj me njëri-tjetrin?

Bahar Şahin: Ndoshta ajo është nga Ankaraja, por për herë të parë ka një rrjedhë kaq të çuditshme dashurie midis meje dhe dikujt. Unë gjithmonë e bezdis atë, përpiqem dhe udhëtoj, por gjithashtu e di që ajo nuk është e zemëruar me mua. Sera është një vajzë e rëndë, e qetë, e pjekur për mua. Shpresoj se kjo nuk është një miqësi që mbaron kur seriali të mbarojë.

Sera Kutlubey: Ne jemi në të njëjtën moshë me Bahar, por unë ndjehem si motra im e vogël të cilin duhet ta mbroj dhe të kujdesem për të gjithë kohën. E çmendur … Ndonjëherë ne e quajmë atë një “bombë me kunj” mes nesh.

Bahar Hanım, Reynmen, e cila bëri boom këtë verë me këngën e saj, është ish i dashuri juaj. A ju është shkruar kënga juve?

Bahar Şahin: Nuk ka asnjë lidhje me mua nga larg. Sytë e mi janë të gjelbërt dhe ai është Jusufi për mua.

Epo, nuk ishte e vështirë pasi marrëdhënia përfundoi? Ai u bë kaq i famshëm dhe këndon kudo?

Bahar Şahin: Kishte një raport kohët e fundit, ata shkruan se unë thashë “nuk jam duke dëgjuar Yusuf”. Unë kurrë nuk e thashë atë. “A e hapni dhe dëgjoni Jusufin?” ata pyetën, dhe unë thashë, “Unë nuk e ndez atë dhe dëgjoj”. Sigurisht që di për këngët e tij, patjetër që i has. Përndryshe nuk do të doja kurrë të isha e parespektueshëm ndaj tij.

Sera Kutlubey: Oh e dashura ime, nuk jam e bukur. Kam lindur në Ankara, jemi vendosur në Stamboll kur kam ardhur në shkollën fillore. Ndërsa isha në shkollën e mesme, fillova teatrin dhe thashë “Po, unë do ta bëj këtë punë”. Pastaj filluan vitet e mia të konservatorit. Nuk e gjej veten të bukur apo të shëmtuar, e pranoj ashtu siç jam.