Osmani: Maqedonia e Veriut nuk do t’i vendosë viza Kosovës

"Maqedonia e Veriut nuk do t’i vendosë viza Kosovës", kështu deklaroi sot ministri i Punëve të Jashmte, Bujar Osmani. Osmani tha se bëhet fjalë...

Uncategorized

Aneksimi i 4 rajoneve ukrainase nga Rusia/ OKB miraton rezolutën e propozuar nga Shqipëria dhe SHBA

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën që dënon aneksimin e paligjshëm nga Rusia të katër rajoneve të Ukrainës.     143 vende votuan pro rezolutës,...

Aleatët dhe partnerët e NATO-s ndihma Kievit për mbrojtjen ajrore

Aleatët dhe partnerët e NATO-s do të ndihmojnë Kievin të forcojë mbrojtjen ajrore pas sulmeve ruse ndaj objekteve civile në Ukrainë. Ky zotim u...

U kapën me 1.2 milionë euro në Rinas/ Prokurori kërkon nga 6 vite burg për 3 të huajt

Tre persona të huaj të arrestuar në Rinas për falsifikim parash mund të vuajnë secili nga 6 vjet heqje lirie.   Bëhet fjalë për 2...

SHBA përshpejton dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore NASAMS në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara po përshpejtojnë dërgimin e sistemeve të sofistikuara të mbrojtjes ajrore NASAMS në Ukrainë, tha të martën zëdhënësi i Këshillit të...

Orban: Merkel do të mund të parandalonte luftën në Ukrainë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka thënë të martën se ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel do të mund të parandalonte luftën e Rusisë në Ukrainë, nëse...

Elisabeta Imeraj u shkarkua nga vettingu/ KLP emëron prokurorin e ri

KLP-ja miratoi caktimin e Arens Çelës për një mandat 3 vjeçar, në pozicionin e drejtuesit të Prokurorisë së Shkallës së parë Tiranë.   Çela zëvendëson...

Xhaçka dënon sulmet ruse: Nuk ndihmojnë ndaj rezitencës heroike të Ukrainës

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka dënuar ashpër sulmet rusë të orëve të fundit, në Ukrainë.     Përmes një reagimi në Twitter, Xhaçka...

E rëndë në Durrës/ Gruaja plagos me thikë burrin (EMRAT)

Një ngjarje e rëndë është shënuar paraditen e kësaj të hëne në Durrës.   Paraprakisht mësohet se në lagjen 11 të qytetit bregdetar, gruaja ka...

Panelet diellore/ Shoqatat e biznesit: Ngërç nga bashkia, sikur po merr leje për ndërtim pallati

Shoqatat e biznesit kanë arritur në një marrëveshje me minsitrinë për të thjeshtuar procedurat për investimet në burime të rinovushme të energjisë elektrike,...