Gjykata siriane miraton tre kandidatura për President, përfshirë edhe Assad

Gjykata Kushtetuese Siriane ka miratuar tre kandidatura për president në zgjedhjet e 26 majit, duke përfshirë kandidaturën e Presidentit aktual sirian Bashar al-Assad, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve SANA.

Në total, Gjykata Kushtetuese mori 51 kërkesa për një kandidat në zgjedhjet presidenciale.

Kreu i Gjykatës Kushtetuese, Muhammad Jihad al-Laham, deklaroi në konferencën për shtyp se kërkesat e Abdullah Salum Abdullah, Bashar al-Assad dhe Mahmoud Ahmad Maraj u pranuan.

Maraj jeton në Danimarke dhe është një nga opozitarët për të cilin Assad ka tolerancë, ndërsa Abdullah më parë ka qenë ministër dhe anëtarë i parlamentit.

Kandidatët e tjerë kanë kohë të paraqesin kandidaturat kundërshtuese brenda 3 ditësh.

Asad, i cili ka drejtuar Sirinë që nga viti 2000, pritet të fitojë një mandat të katërt. Babai i tij, Hafez, drejtoi vendin nga 1971 deri në 2000. As Bashar, as Hafez nuk lejuan mosmarrëveshje me autoritetet shtetërore dhe i akuzuan ata si diktatorë.

Assad u President për një  mandaj shtatë -vjeçar në 2014, pasi fitoi pa asnjë problem zgjedhjet e para mes shumë kandidatëve në historinë e Sirisë.

Kriza siriane që filloi në vitin 2011, me protesta pro-demokracisë që, pas shtypjes së ashpër të sundimit të Asadit, u përshkallëzua në një luftë civile.