Hakmarrje nga Izraeli, sulme ajrore në Gaza

Ky ishte shpërthimi i parë që prej kur që të dy vendet u pajtuan për një armëpushim mes tyre. Një zëdhënës i Hamasit tha në një deklaratë në Twitter se palestinezët do të vazhdojnë të ndjekin “rezistencën e tyre të guximshme dhe të mbrojnë të drejtat dhe vendet e tyre të shenjta” në Jeruzalem.

Shërbimi zjarrfikës i Izraelit tha se balonat ndezëse të nisura më herët nga Gaza kishin shkaktuar të paktën 20 zjarre në fusha nga komunitetet në Izraelin jugor.