“Pranga” turke në Libi, tërheqja e forcave të huaja ushtarake

Një delegacion shumë-anëtarësh i qeverisë turke i udhëhequr nga Mevlüt Çavuşolulu dhe Hulusi Akar bëri një vizitë në Libi. Ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Turqisë, përkatësisht, u takuan me homologët e tyre Libianë dhe diskutuan bashkëpunimin midis dy vendeve në fusha të ndryshme, ndërsa ngritën çështjen e memorandumit Turko-Libian.

“Libia është një tokë e shenjtë për ne. Si Turqi, ne gjithmonë kemi përqafuar parimin e mbrojtjes së integritetit, sovranitetit, pavarësisë dhe unitetit politik të Libisë. Ne jemi gjithmonë përkrah popullit libian dhe qeverive të tij legjitime, në kohërat e saj të vështira. Gjatë sulmeve në Tripoli, qeveria legjitime e Libisë bëri thirrje për ndihmë në disa vende. Vetëm Turqia iu përgjigj pozitivisht kësaj thirrjeje. Mbështetja që ne siguruam parandaloi luftën civile, konfliktet vëllavrasëse dhe tragjedinë njerëzore”, tha Tsavousoglou.

Ministri i Jashtëm turk thotë se ai diskutoi çështjen e memorandumit turko-libian me homologun libian për kufijtë detarë të dy vendeve dhe hapat e ardhshëm që ata do të ndërmarrin mbi të.

Ai gjithashtu tha se ata diskutuan bashkëpunimin ekonomik midis dy vendeve, investimet e Turqisë në Libi dhe marrëdhëniet dypalëshe tregtare, ndërsa vlerësuan çështjen e kthimit të sektorit privat turk në Libi.

Ministrja e Jashtme e Libisë Nila Mohamed El-Mangous ka bërë thirrje për tërheqjen e trupave të huaja nga vendi, përfshirë forcat turke.

Në një deklaratë të përbashkët, Ministri i Jashtëm libian tha, sipas Libya Review: “Ne theksojmë rolin e rëndësishëm të Turqisë në përfundimin e luftës dhe ruajtjen e armëpushimit. Ne i bëjmë thirrje Turqisë të ndërmarrë hapa drejt zbatimit të plotë të përfundimeve të Samiti i Berlinit dhe rezolutat e Këshillit të Sigurimit. Ne i bëjmë thirrje Turqisë që të punojë me ne për t’i dhënë fund pranisë së forcave të huaja dhe mercenarëve në Libi”.