Shevchenko: Të gjithë miqtë e mi kanë vdekur nga droga, alkooli dhe armët, mua më shpëtoi futbolli

Andriy Shevchenko, trajneri aktual i Ukrainës, ka publikuar një libër të ri në lidhje me karrierën e tij, duke zbuluar gjithashtu disa detaje rreth fëmijërisë së saj.

Shevchenko lindi në Dvirkivschyna, një fshat i vogël 200 kilometra larg ku ndodhi aksidenti i njohur bërthamor i Çernobilit në vitin 1986.

“Shpresoj të mos befasoj askënd nëse them se gjithçka duket normale. Isha 10 vjeç, po kaloja kohë si i çmendur duke luajtur futboll në çdo cep, ata më çuan në Akademinë e Dinamos në Kiev, por papritmas ‘reaktori 4 shpërtheu’ dhe na mori të gjithëve. Unë ende ndjej ankth … autobusët nga BRSS [Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike] mbërritën dhe morën të gjithë fëmijët mes moshës gjashtë dhe 15 vjeç. Unë e pashë veten 1500 kilometra nga shtëpia dhe mbaj mend të jetoj sikur të isha në një film”, thotë ish lojtari që fitoi Topin e Artë në vitin 2004.

Shevchenko kujton se nuk ishte gjë e keqe të jetoje në BRSS, pavarësisht se ishte një vend i mbyllur. Mbi të gjitha, ai pendohet për rrugën që morën miqtë e tij.

“Fillova të kem gjithnjë e më pak miq. Të gjithë vdiqën nga alkooli, droga, problemet me armët…  Dashuria e prindërve dhe futbolli më shpëtoi”, përfundoi Sheva.