30 vendime për doganierët, Hasani: Arritëm të realizojmë prioritetit për zgjidhjen e statusit të nëpunësve doganor

Zëvendës drejtori i Doganave, Muharem Hasani ka shpërndarë 30 vendime të përhershme pune për doganierët. Pas përfundimit të procedurave për ndarje të vendimeve, Asani ka...

Bota

Furnizimi me armë, riparimi i rrjetit elektrik në qendër të takimit Blinken – Kuleba

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua sot të vazhdojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën në një takim me ministrin e Jashtëm ukrainas,...

Greqia nuk gjen qetësi/ Goditet nga një tërmet i fuqishëm, ja sa ishte magnituda

Një tërmet i fortë, me intensitet 4.9 ballë të shkallës Rihter, është regjistruar pak më parë në Greqi.   Konkretisht tërmeti ka rënë në orën...

Biden u thotë liderëve të Kongresit se Ukraina dhe COVID-19 janë prioritetet kryesore

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha më 29 nëntor se sigurimi i fondeve për Ukrianën dhe pandemia COVID-19 janë prioritetet e tij para se republikanët...

Putin propozon krijimin e një “unioni të gazit natyror” me Kazakistanin dhe Uzbekistanin

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka propozuar krijimin e një “unioni të gazit” me Kazakistanin dhe Uzbekistanin me qëllim që të krijohet një mekanizëm për...

Varhelyi optimist se Bosnja mund të marrë në dhjetor statusin e vendit kandidat

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, tha se është optimist se Bosnjë e Hercegovina do të marrë statusin e shtetit kandidat nga...

110 vjetori i pavarësisë/ Ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi

Në 110-vjetorin e Pavarësisë, kulla më e lartë në botë, Burj Khalifa është veshur me ngjyrat e flamurit shqiptar.   “#BurjKhalifa ndez dritat me flamurin...

Rusia mohon planet për largimin nga centrali bërthamor në Zhaporizhia

Kremlini njoftoi të hënën se centrali bërthamor në Zhaporizhia do të vazhdojë të jetë nën kontrollin e forcave ruse. Zyrtarët ukrainas patën thanë gjatë...

Vrasja e çiftit shqiptar/ Autoritetet italiane rindërtojnë dinamikën e krimit, si ndodhi ekzekutimi

Kur kanë kaluar gati një javë nga vrasje e dyfishtë në Itali, 40 vjeçari shqiptar Viron Karabollaj qëlloi për vdekje ish-bashkëshorten e tij dhe...

Ministri estonez thotë se Rusia nuk është dobësuar në mënyrë kritike

Ministri i Mbrojtjes i Estonisë, Hanno Pevkur, nuk beson se Rusia është dobësuar në mënyrë kritike, edhe pas nëntë muajsh lufte në Ukrainë.   “Ne...