Botë

Shqetësues plani rus për një lider pro Moskës në Kiev

Plani i dyshuar i Moskës për vendosjen e një lideri pro rus në Kiev është shqetësues, deklaroi Emily J. Horne, zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë

Botë

Sulmohet baza ushtarake franceze në Mali

Një sulm me raketë është kryer ndaj bazës ushtarake franceze në rajonin Gao të Malit, në të cilën ndodhet baza kryesore ushtarake e Francës, në

Botë

Ishulli “në fund të botës” shkon në izolim për shkak të koronavirusit

Ishulli i largët në Paqësor, Kiribati, u fut në izolim kombëtar për herë të parë që prej nisjes së pandemisë, pasi disa udhëtarë në avionin

Botë

Krisja e luftës afër, por shihni dallimin në fuqinë ushtarake Rusi-Ukrainë

Një raport nga Global Firepower shfaq dallimet mes Ukrainës dhe Rusisë për nga fuqia ushtarake. Sipas këtij raporti, Rusia ka 850 mijë trupa ushtarake aktive,

Botë

Një çift lesbikesh masakrohet dhe hidhet në koshin e mbeturinave, njëra u gjet në grahmat e fundit të jetës

Një çift homoseksual nga Texas u gjetën të torturuara, të qëlluara për vdekje dhe me gjymtyrë të copëtuara pranë një qyteti kufitar meksikan ku dhe

Botë

Miliona njerëz po vdesin nga infeksionet që u rezistojnë ilaçeve

Infeksionet e shkaktuara nga bakteret rezistuese ndaj antibiotikëve, kanë lënë të vdekur më shumë se 1.2 milion persona më 2019, është thënë në atë që

Botë

“Tradhti me përmasa epike”, kryeparlamentari i Malit të Zi e cilëson si tentim për puç mocionin ndaj Qeverisë

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi, njëherësh lideri i Demokratëve, Aleksa Beçiq e cilësoi si “tentim klasik për puç kushtetues” dhe ndaj vullnetit të

Botë

Inicoi shkarkimin e Abazoviqit, kaos para qeverisë malazeze

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, tha se ka iniciuar shkarkimin e Dritan Abazoviqin nga posti i zëvendëskryeministrit. Ai tha më 19 janar se

Botë

Kriza në Bosnje, Dodik: Fati i shtetit varet nga Erdogan, Vuçiç dhe Milanoviç

Lideri i serbëve të Bosnje-Hercegovinës Milorad Dodik mirëpriti dialogun për zgjidhjen e krizës politike brenda vendit me ndërmjetësimin e presidentëve të Turqisë, Serbisë dhe Kroacisë

Botë

Abazoviq shkarkohet nga posti i zëvendëskryeministrit

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapić ka njoftuar se i ka dorëzuar Kuvendit të Malit të Zi një iniciativë për shkarkimin e zëvendëskryeministrit të